Lista aktualności Lista aktualności

— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 39 rezultatów.

Aktualności archiwalne Aktualności archiwalne

Powrót

Edukacja w roku 2014

Edukacja w roku 2014

Pragniemy przedstawić Państwu podsumowanie wydarzeń edukacyjnych w których uczestniczyło Nadleśnictwo Bytnica w roku 2014.

W 2014 roku odbyło się 37 imprez/wydarzeń o charakterze edukacyjnym, których inicjatorem lub współorganizatorem było Nadleśnictwo Bytnica. Były to zarówno konkursy przyrodnicze, prowadzone w szkołach, przedszkolach jak i na naszym facebookowym profilu, happeningi, zawody sportowe, warsztaty, wycieczki do lasu, wycieczki zagraniczne, pogadanki, czy festyny. Sponsorowaliśmy także kilka imprez m.in. krośnieńskie „Rybobranie 2014". Przez cały rok prężnie działał nasz fanpage na facebooku.

W naszych zajęciach wzięło udział około 27 000 osób z różnych grup wiekowych. Współpracowaliśmy z 20 podmiotami m.in. Zespół edukacyjny w Bytnicy, gmina Bytnica, Starostwo powiatowe w Krośnie Odrzańskim, OTOP, Gryżyński Park Krajobrazowy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i wiele innych.

Największą imprezą roku 2014 był Festyn Łowiecki.

Festiwal Łowiecki (zamiennie Festiwal Kultury Łowieckiej) to coroczne przedsięwzięcie edukacyjno-promocyjne, organizowane przez Nadleśnictwo Bytnica we współpracy z Gminą Bytnica (partner wiodący) i stowarzyszeniem łowieckim Jagdverband Spree-Neiβe/Cottbus e.V z Niemiec. W roku 2014 miała miejsce siódma edycja festiwalu, która była jednocześnie punktem kulminacyjnym dwuletniego projektu pod nazwą „łowiectwo – między naturą a kulturą". Poza festynem obejmował on: warsztaty myśliwskie (kuchni myśliwskiej, wabienia, nauki gry na sygnałówce), wycieczki przyrodnicze oraz przyrodnicze konkursy plastyczne i z wiedzy. Dotychczasowe edycje festiwalu były realizowane w ramach projektów współfinansowanym z funduszy zewnętrznych (fundusz małych projektów, fundusz sieciowy).

Festyn łowiecki to przedsięwzięcie poświęcone łowiectwu. Oprócz części tematycznej zawiera on również elementy festynu: atrakcje dla dzieci, losowanie loterii fantowej oraz występ gwiazdy wieczoru z zabawą do rana. Podczas festynu można podziwiać pokaz sokolniczy, pracę ludzi zajmujących się rękodzielnictwem związanym z łowiectwem, degustować wyroby wędliniarskie z dziczyzny, spróbować regionalnych specjałów kulinarnych, czy w końcu wysłuchać koncertów sygnałów i muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołów z kilku krajów. Ciekawostką, która zawsze skupia uwagę widowni są dziwne odgłosy dobiegające ze sceny – to pokazy wabienia różnych gatunków zwierząt łownych w wykonaniu wysokiej klasy wabiarzy.

Nadleśnictwo Bytnica, jako swój wkład w imprezę przygotowało swoistą „leśną wioskę" składającą się z kilku namiotów oraz ekspozycji łowieckich poprzetykanych świerkami. Odwiedzający nas goście, mogli obejrzeć między innymi: filmy promocyjne wyświetlane na ekranie telewizora pod głównym namiotem, zapoznać się z różnymi przekrojami wielu gatunków drzew, podziwiać medaliony, spreparowane zwierzęta, pułapki feromonowe wykorzystywane w ochronie lasu, przeróżne eksponaty związane z wadami drewna, czy okazałe owocniki grzybów patogenicznych. Ponadto zorganizowana została wystawa trofeów łowieckich, prezentująca okazałe poroża jeleni, parostki kozłów, czy oręże dzików.

Odwiedzający naszą „leśną wioskę" mieli także możliwość degustacji dzika pieczonego w całości oraz zupy myśliwskiej ugotowanej w kotle nad ogniskiem. Te atrakcje co roku cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.

Kolejną ciekawą atrakcją, którą przygotowaliśmy dla naszych gości były leśne konkursy przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Odwiedzający nasze stoisko mogli sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania w ramach kategorii wylosowanej w „leśnym kole fortuny", rozpoznawali zwierzęta ze zdjęć i eksponatów wypreparowanych, skór, odgadywali gatunki drzew na podstawie budowy drewna i liści. Swoją sprawność mogli pokazać w konkursie „drewniana wieża" – gdzie układa się wieżę z drewnianych klocków brzozowych, czy „rzut do wieży", tutaj należy rozbić drewnianą piramidę. Szczególnym zainteresowaniem wśród nieco starszej młodzieży cieszyła się konkurencja przerzynki wałka sosnowe na czas z użyciem piły „moja – twoja" oraz „ścieżka zmysłów" będąca ulubioną atrakcją młodszych uczestników.

Oczywiście nikt nie odszedł od nas z pustymi rękami, każdy uczestnik zabawy otrzymywał drobny upominek, a najlepsi na końcu zostali nagrodzeni wartościowymi nagrodami.

Festiwal Kultury Łowieckiej, jest imprezą cykliczną organizowaną raz w roku, zawsze w trzecią niedzielę sierpnia. Liczba gości odwiedzających imprezę z roku na rok wzrasta. Szacujemy, że w roku 2014 osiągnęła ona wielkość 8 tysięcy osób. Są to mieszkańcy Bytnicy i okolic, ale także liczna grupa miłośników łowiectwa z regionu, różnych okolic Polski a nawet sąsiednich Niemiec.

Na rok 2015, również planujemy wiele ciekawych zajęć i imprez, zaglądajcie na naszego Facebooka.

https://www.facebook.com/nctwobytnica