Asset Publisher Asset Publisher

Bezpieczna wyprawa do lasu

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Naładowany telefon

Dziś, gdy niemal każdy ma w kieszeni smartfon, który lokalizuje nas w przestrzeni, przestajemy się obawiać, że gdziekolwiek zabłądzimy. Urządzenie musi jednak działać. Wybierając się w nieznany teren leśny, zadbajmy o to, by bateria była w pełni naładowana.

Telefon przyda się nie tylko do lokalizacji. Będzie niezbędny, by w razie trudnej sytuacji wezwać pomoc.

W lesie bywa różnie z zasięgiem sieci komórkowych. Jest słabszy w głębi kompleksów, w sezonie wegetacyjnym przy pełnym ulistnieniu, w zależności od pogody. Dlatego też w głębi lasu gorzej działają – albo nie działają wcale – internetowe aplikacje mapowe (Google Maps).

Sygnał GPS potrzebny do lokalizacji nie wymaga zasięgu telefonii komórkowej. Dlatego warto zainstalować aplikację mapową mBDL i mieć ze sobą wszystkie leśne mapy zawsze, niezależnie od zasięgu.

mBDL to Mobilny Bank Danych o Lasach, zasób o wiele bogatszy niż klasyczna mapa. Dzięki cyfrowym mapom poznamy wiek i gatunki drzew w konkretnych lokalizacjach. A nawet zakres prac, jakie zostały w nich zaplanowane, niezależnie od tego, czy las jest własnością państwa, gminy czy osoby prywatnej (ta informacja też tam będzie).

Od mankamentów towarzyszących elektronice wolna jest klasyczna papierowa mapa. W komplecie z kompasem ułatwi orientację i zabezpieczy przed zbędnym kluczeniem po leśnych drogach lub zabłądzeniem. Wiele nadleśnictw wydaje takie mapy.

Zgubiłem się w lesie. Jak próbować odnaleźć drogę?

Mimo możliwości, jakie daje współczesna technika, ludzie nadal gubią się w lasach. Co, gdy tak się stanie?

Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Usiądź chwilę, zbierz myśli i przypomnij sobie opis terenu w którym jesteś. Warto wytężyć słuch, bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi, pociąg lub odgłosy miasta. Wypatrywać charakterystycznych punktów terenu, jak linie wysokiego napięcia, gazociągi czy ślady użytkowania dróg – zwykle prowadzą do miejscowości lub dróg publicznych. W górach można podążać „z nurtem”, czyli iść wzdłuż potoku schodząc w dół, w ten sposób zwiększa się szansa dojścia do wioski lub drogi.

Jeśli masz działający telefon, ktokolwiek go odbierze, zada oczywiste pytanie: gdzie jesteś? Żeby odpowiedzieć coś więcej niż tylko „w ciemnym lesie”, postaraj się odnaleźć i wskazać konkretne szczegóły terenowe: ambona myśliwska, paśnik, znak lub tablica informacyjna, siatka ogrodzeniowa. Dla lokalnego leśnika to wiele mówiące szczegóły. Idealny do lokalizacji będzie słupek oddziałowy.

Lasy należące do państwa są zwykle podzielone na prostokątne oddziały. W przecięciu dróg, które są granicami oddziałów, w narożniku jednego z nich, znajdziesz kamienny słupek oddziałowy. Czarną farbą będą na nim wypisane numery oddziałów, ku którym zwracają się lica słupka. Te numery podane służbom ratunkowym czy leśnikowi pozwolą bezbłędnie zidentyfikować, gdzie jesteś. Leśnik może podpowiedzieć, w którą z dróg się skierować.

Słupek pozwoli z łatwością ustalić twoje położenie na leśnej mapie, gdzie zaznacza się oddziały. Gdy na słupku są numery czterech oddziałów, to narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje na ogół kierunek północny-zachód.

Leśnik perfekcyjnie zlokalizuje nas także na podstawie tabliczki (czerwonej w Lasach Państwowych) służącej do ewidencjonowania drewna. Znajdziemy tam dwa rzędy cyfr. Dolny to kod leśnictwa, górny – numer kolejnego stosu lub sztuki drewna. Numery są w bazie danych Lasów Państwowych, połączonej z mapą.

Natrafiłem na zakaz wstępu do lasu. Dlaczego?

Nie każdy fragment lasu jest dostępny dla turystów. Z zapisów ustawy o lasach wynika, że stale nie wolno wchodzić na obszary zagrożone erozją (najczęściej są to niebezpieczne dla ludzi osuwiska), na wszystkie uprawy leśne do 4 metrów wysokości, do ostoi zwierząt, na leśne powierzchnie doświadczalne i do drzewostanów nasiennych.

Zakazy są ustanawiane ze względu na dobro lasu bądź bezpieczeństwo ludzi. Taki charakter ma zakaz wstępu w miejscu, gdzie trwają prace leśne. To oczywiste, że nie należy go naruszać, gdy pracują maszyny i ścinane są drzewa. Znaki zakazujące wstępu ustawia się na drogach leśnych. Zakaz obowiązuje również wtedy, gdy na powierzchni nikt nie pracuje.

Zakaz wstępu może pojawić się także okresowo, wprowadzony przez nadleśniczego w związku z ogromnym zagrożeniem pożarowym, klęskami żywiołowymi (np. wiatrołomy czy okiść) oraz wykonywanymi zabiegami chemicznymi z zakresu ochrony lasu (stosowanymi wyjątkowo, gdy inne metody ochrony lasu nie przynoszą rezultatu). Takie zakazy są ustanowione w trosce o życie i zdrowie ludzi odwiedzających las i należy ich bezwzględnie przestrzegać.

Nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu jest wykroczeniem, które - oprócz świadomego narażenia własnego życia i zdrowia - może być także ukarane mandatem. Tu znów warto rekomendować mBDL, który zawiera mapę zakazów wstępu do lasu.

Oczywiście ograniczenia dotyczą także obszarów chronionych, rezerwatów przyrody i parków narodowych. Tam poruszamy się po wyznaczonych szlakach.

Uwaga polowanie

Las służy rekreacji i wypoczynku, spełnia wiele rozmaitych funkcji społecznych, ale jest także jednocześnie obwodem łowieckim, gdzie mogą trwać polowania. Nie można żądać od myśliwych zaprzestania polowania, ale także myśliwi muszą tolerować i przewidzieć obecność ludzi w lesie.

W lesie polowania zbiorowe odbywają się między październikiem a styczniem, zwykle w weekendy i w ciągu dnia. Organizatorzy powinni je zgłaszać gminom. Te publikują informację o polowaniach na stronach internetowych najdalej pięć dni przed rozpoczęciem polowania. Przepisy nakazują również, by obszar, na którym odbędzie się polowanie zbiorowe oznakowywać tablicami.

Powyższe wymogi nie dotyczą polowań indywidualnych. Jednak regulamin polowań rygorystycznie określa zasady oddawania strzałów, polowania i zabezpiecza bezpieczeństwo ludzi. Myśliwi są dobrze wyszkoleni, świetnie znają teren i to zwykle oni dostosowują się do ruchu turystycznego w lesie.

Czy bać się dzikich zwierząt?

Choć bardzo małe, to bardzo niebezpieczne okazują się kleszcze. Samo ugryzienie nie jest dotkliwe, ale już konsekwencje chorób, które przenoszą mogą być niezwykle poważne. Istnieje szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Przyjmują ją regularnie wszyscy leśnicy. Rekomendujemy jej przyjmowanie wszystkim miłośnikom wędrówek w terenie i grzybobrania. Tym bardziej, że obecnie kleszcze spotykamy nie tylko w lasach, a ze względu na panujące temperatury – przez większą część roku.

Nie ma szczepionki przeciw boreliozie. Jedyny sposób to unikać ugryzień kleszczy poprzez odpowiednie ubieranie się (jak najmniej odkrytych rąk i nóg), kontrolowanie odzieży i ciała po powrocie z lasu, stosowanie odstraszających pajęczaki i owady repelentów.

W polskich lasach coraz bardziej powszechne są duże drapieżniki: wilki i niedźwiedzie. Zwierzęta same z siebie nie bywają agresywne wobec ludzi. Niebezpieczne dla ludzi stają się w sytuacjach, kiedy same poczują się zagrożone. Takie ewidentne okoliczności to penetrowanie miejsc rozrodu (nor, gawr), rozdzielenie z młodymi, zablokowanie jedynej drogi ucieczki. Może do nich dojść przy naszej całkowitej nieświadomości. Dlatego dostrzegłszy drapieżniki, lepiej obserwować je z oddali, nie zbliżając się. To samo dotyczy dzików – mogą być niebezpieczne zaniepokojone, szczególnie z młodymi czy żmij, których jad może być dla człowieka śmiertelny.

Zawsze z dużą ostrożnością należy traktować zwierzęta, które nie wykazują lęku przed człowiekiem czy sprawiające wrażenie chorych. To mogą być objawy wścieklizny. Jej przypadki zdarzają się co prawda rzadko (szczepionki przeciwko wściekliźnie rozrzuca się z samolotów), jest to jednak bardzo groźna w skutkach choroba.

Gdzie spotkać leśnika?

Leśnika terenowego najłatwiej zastać w kancelarii (biurze) leśnictwa. Każdy leśniczy na tablicy informacyjnej przed leśniczówką oraz na drzwiach kancelarii podaje informację, kiedy przyjmuje interesantów. Zwykle są to godziny przedpołudniowe. Najlepiej umówić się wcześniej telefonicznie na spotkanie.

Warto pamiętać, że leśniczy, pomimo tego, że pełni służbę dbając o las i chroniąc go przed zagrożeniami, nie pracuje całą dobę ale w wyznaczonych godzinach.

Można też zadzwonić do Straży Leśnej, która patroluje teren całego nadleśnictwa. Numery telefonów znajdują się w zakładce kontakt.

Pamiętajmy! W przypadkach zagrożenia zdrowia i życia dzwonimy na numer 112.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

HUNTING

HUNTING

In forests, there live about 60% z 618 vertebrate species existing in Poland. Civilisation caused, that everlasting balance and rules governing in forest ecosystems were collapsed, what has got a direct influence on living there animals. Among others, that is why maintaining their suitable quantity, ways of taking care of them, as well preventing damages done by them, constitute indispensable component of balanced forest resources management. Hunting is responsible for realisation of above mentioned tasks under current regulations, both included in Polish and European Union law.

Hunting is the set of  thought-out, planned and coordinated actions, which aim is to execute rational management of hunting game species, including regulations on nature conservation, needs of forestry and agriculture, as well  as economic conditions. The crux of the matter is the management of hunting game species populations, and actions for maintenance of biological diversity.

The list of species approved in Poland for hunting game defines the Regulation of the Minister for the Environmentof 11 March 2005. Additionally, the Minister set also periods of hunting for certain species, necessary for protecting species of game during their reproduction times.

The necessity of carrying out game management arises from both: pursuant to Polish law in force, as well as common opinion among people dealing with hunting issues.

Hunting is not only acquiring, husbandry or protection of animals, but also deep rooted culture and tradition in native customs and traditions. Their symptoms include hunting ethics, language, artistic motives and specific customs traditions. To these last mentioned ones belong, among others, hunting signals, as special cultivating to this day form of communication among hunters.

It is inseparably connected with the history of human kind, and its history reaches as far as the age of primitive people.

The Act establishes the following tasks for the hunting:

1)     protection, maintenance of diversity and managing  of hunting game species;

2)     preservation and shaping the natural environment to improve living conditions of animals; 

3)     obtaining possibly high individual condition, quality of trophies and appropriate number of population of particular game species with maintaining the balance of natural environment;    

4)     fulfilling social needs  within practising hunting, cultivating tradition and implementing ethics and hunting culture.

 

(Hunting) Game management

Game management in Polandis carried out by leaseholders or by administrators of game shooting districts. For example, commonly known administrator of a game shooting district is a hunting association. Some territories are yet excluded from the lease on the basis of Article 28 of  Act on "Hunting Law", by the decision of the Minister responsible for the environmental  issues. The administrators of game shooting districts can be, among others the State Forests Units, Agricultural Market Agency,  research institutions. The Forest District Bytnica is relevant just in such special situation, because it manages two game shooting districts, located within the range of the unit. The centre of animals husbandry was created here, and game management is carried out by the Forest District.

The forests of Bytnica are located in the greater part within the area characterising with the highest forestation in Poland – 78% of the area of the Commune Bytnica cover forests.

Such large amount of forests crossed by mosaics of fields, meadows, water reservoirs and rivers, creates very good conditions for existence of numerous animal populations. What, on the other hand translates into very good conditions for practising hunting, its promotion and constant  improvements of game management methods.

Hunting areas of the Forest District, are characterised with diversified relief, with presence of numerous glacial lakes  and very rich vegetation. These features encourage numerous animal species, including the hunting game, as well as the ones under protection, to settle in the Forest District area.

For the  species  existing within the area of the Pedigree Breeding Establishment (Polish abbreviation OHZ) belong: wild boars, deer, stags, wild goose, ducks, foxes, raccoon dogs, American mink.

Particular feature of this area is great number of stags population. Since at least 20 years, within meadows and waste places called "Łąki Dobrosułowskie (Dobrosułowskie Meadows)", there has taken place one of the most beautiful and one of the largest rut in Europe.

 

The rut on the "Łąki Dobrosułowskie (Dobrosułowskie Meadows)" according to many people is one of the most beautiful in this part of Europe. fot. G. Sławko

 

One of the most important tasks of the game management  is the control of animals populations. It is very crucial to maintain stable populations with appropriate number and good quality of individuals. In the light of regulations of biological diversity protection and theory of sustainable development, for the optimal number one takes such quantity, where dominates the balance in ecosystems, based on dynamic and permanent influence on all constituting it individuals.

Hunting in the forest protection and  aviculture against the damages done by the hunting game.

Living in the forest areas animals – despite being indispensable element of these ecosystems, they can often do serious damages, both in forestry and in husbandry. Damages in the forestry are mainly based on destroying forest cultivations through the tree buds chewing, cleaning antlers or bark chewing – also called stripping. Young trees deprived of the apical bud cannot grow in height, or they succumb to considerable deformation. The bark constitutes the only  tree barrier to the impact of harmful factors – among others, parasitical fungus, thus trees devoid of mentioned bark can easily undergo the stem deformation, but they often just die.

It is really difficult to reconcile forestry and agriculture. The game yet needs food. For many years , in Bytnica, there have been made efforts to find out silver bullet, which would enable to reconcile these two things. Such panaceum seems to be the "Sobański Method" being commonly applied in the Forest District Bytnica. Deciduous tree species introduced with seeding within the above mentioned method constitute a very rich food base for all animals.

Damages done by animals in agriculture are as well very serious problem. Protection of both foresters and farmers' work is very important. The basic actions to be done in order to protect agrarian cultivations, there are widely understood efforts to keep animals in the forest.

In order to do that, within the forest areas, there are created hunting plot, buffer zones, as well as wild boar rootings, regularly supplied with food for animals. However, there is often necessity to use mechanical protection of cultivations through fencing with net or with so called electric fence.

During winter time – that is particularly difficult for the inhabitants of the forests, foresters or hunters put out foodstuff into feeders and salt into salt licks, what let animals supply necessary microelements is this such difficult time for them.

Hunting offer of the Forest District

Polish hunters can purchase hunting permission directly in the headquarter of the Forest District (tel. +48 68 391 56 90), while the organization of hunting events for foreign hunters  lies in hands of the hunting office CHASSORBIS (http://www.chassorbis.pl/pl/).