Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Zabiegi ratunkowe w naszych lasach!

Zabiegi ratunkowe w naszych lasach!

W okresie od 2 maja do 27 maja 2024 r. (w zależności od pogody oraz rozwoju szkodników) planowane są zabiegi ograniczenia populacji barczatki sosnówki.

Z uwagi na duże zagrożenie związane z licznym występowaniem barczatki sosnówki na terenie Naldeśnictwa Bytnica prowadzone będą działania ograniczające liczebność tego owada. 

Barczatka sosnówka to owad, którego larwy żerują na igłach sosny pospolitej. Gdy pojawiajają się masowo stanowią ogromne zagożenie dla trwałości lasów. Dlatego czasami musimy zareagować, aby nie dopuścić do gradacji, która mogłaby skończyć się fatalnie.

Obszar leśny zakwalifikowany do zabiegu 1699,34 ha. Będzie on oznakowany plakatami. Ogłoszenia informujące o ograniczaniu populacji szkodliwych owadów liściożernych, zostaną wywieszone w miejscach  użyteczności  publicznej i na tablicach ogłoszeń. Na terenie objętym zabiegiem zostanie wprowadzony zakaz wstępu do lasu  na czas zabiegu, który zostanie oznaczony tablicami ostrzegawczymi.

Zakazy wstępu do lasu, na terenach objęte zabiegami, można śledzić pod linkiem: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

 

Zastosowany będzie preparat (wyciąg z etykiety ŚOR) :

- Confirm – jest to związek z grupy pochodnych diacylohydrazyn zawierający jako substancję czynną – tebufenozyd (22,49 %) w formie koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC) o działaniu żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników sosny (gąsienice motyli) w lasach. Będzie stosowany w dawce 0,4 l/ha rozpuszczonej w wodzie z dodatkiem adiuwanta Ikar 95 EC.

Ilość cieczy roboczej potrzebnej na zabezpieczenie 1 hektara wynosi około 3 litry. Ciecz rozbijana jest przez atomizery na mikrokrople (o wielkości ok. 150 mikrometrów), które osadzają się w koronach drzew.

Okres prewencji wynosi 7 dni, nie ma okresu karencji dla tego preparatu.

Zabiegi zostaną przeprowadzone w oparciu o stosowne zapisy etykiety ww. środka ochrony roślin oraz przepisy prawa regulującego oraz przy pomocy samolotu AN–2 wyposażonego w specjalistyczną, dopuszczoną do użycia aparaturę (opryskiwacz AU 5000). W czasie akcji korzystać będziemy z lądowiska operacyjnego w Przylepie znajdującego się  na  terenie  Nadleśnictwa  Zielona Góra.

Poniżej mapa obszaru objętego zabiegiem: