Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

„Cervus – witaj w Naturze!”

„Cervus – witaj w Naturze!”

Wilk, jelonek rogacz, jeleń szlachetny oraz obszar Natura 2000 „Lasy Dobrosułowskie” to bohaterowie i miejsce akcji zakończonego projektu przyrodniczego

W Nadleśnictwie Bytnica został zrealizowany wyjątkowo nieszablonowy i niezwykle ciekawy projekt przyrodniczy. Poświęcony jest on ochronie siedlisk dwóch gatunków zwierząt – wilkowi i jelonkowi rogaczowi. Łączy ich jeleń, licznie bytujący na terenie obszaru Natura 2000 „Lasy Dobrosułowskie”. Dla wilka jest podstawowym źródłem pokarmu. Jelonkowi rogaczowi zaś użyczył nazwy, zarówno polskiej jak i łacińskiej. Stąd nieco zagadkowy tytuł „Cervus – witaj  w Naturze!”, czytany dodatkowo „serwus”.

 

Jeleń to cichy bohater projektu – na zdjęciu chmara jeleni  w Nadleśnictwie Bytnica
(fot. Łukasz Wojciechowski/ Nadleśnictwo Bytnica)

 

Wilk potrzebuje lasów, zwierzyny i spokoju – to ostatnie zapewnia budowa projektowych urządzeń turystycznych
(fot. Tomasz Ogrodowczyk)

 

Stare aleje dębowe to siedlisko jelonka rogacza – w ramach projektu posadzono 3100 dębów alejowych

(fot. Łukasz Wojciechowski/ Nadleśnictwo Bytnica)

 

Dla kogo skierowany jest projekt?

 

Dla wszystkich! Ogromnym staraniem zrealizowano transmisję na żywo z kamery przyrodniczej „Wilcza lampa”. Zainstalowana została na skraju  Łąk Dobrosułowskich. Jej zaletą jest panoramiczne pokazywanie życia w dzikiej przyrodzie. [film, odnośnik]. Dla pasjonatów przyrody projekt dedykuje wycieczki „watahy obserwatorów” na wieżę obserwacyjną „Basiorówka”. Wycieczki przyrodnicze wzorowane są na wilczej watasze oraz zwyczajach i kulturze łowieckiej. Odbywają się one z przewodnikiem, ale uwaga!, najważniejsza jest tu etyka obserwacji. Niestety, obecnie są zawieszone z powodu pandemii koronawirusa. Projekt jest ponadczasowy – dopiero przyszłe pokolenia będą podziwiały posadzone 15,5 km alei dębowych. Nawiązują one do istniejących starych alei, które zagubione w lasach, wyznaczały niegdyś posiadłość, a obecnie nadają niepowtarzalny charakter okolicom.

 


Projekt dla wszystkich – transmisja na żywo z Łąk Dobrosułowskich
(fot. Łukasz Wojciechowski/ Nadleśnictwo Bytnica)

 

Ale tak naprawdę projekt jest poświęcony naturze. Naturze rozumianej jako zwierzęta, ich siedliska w obszarze Natura 2000 i jako przyroda, której nieodłączną częścią jest też człowiek i jego działalność. W tym przypadku zrównoważona gospodarka leśna, w której jest miejsce dla wszystkich. Dlatego Nadleśnictwo Bytnica zaprasza: „Serwus – do zobaczenia na żywo w naturze!”.

 

 

 

OPIS PANORAMY:

 

Diaporama promuje wykonanie niektórych zadań z projektu „Cervus – witaj w Naturze! Ochrona obszarów Natura 2000 w Nadleśnictwie Bytnica", zrealizowanego przez Nadleśnictwo Bytnica, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko w ramach Funduszu Spójności.

Jest ona pokazem audiowizualnym, składającym się ze zdjęć i krótkich klipów wideo, całość wypełnia podkład z muzyką instrumentalną.

W pierwszej części autor ukazuje ogólne bogactwo przyrody Nadleśnictwa Bytnica, widzimy rozległe lasy, barwne wrzosowiska, ptaki przelatujące nad doliną Odry, rzekę Pliszkę, wodospad na tamie zbudowanej przez bobry, dziki buchtujące w poszukiwaniu pożywienia i wielogatunkowe uprawy leśne.

Następnie rozpoczyna się rozdział poświęcony "Łąkom Dobrosułowskim" – jest to fragment obszaru Natura 2000, dla którego w ramach projektu wykonano działania mające na celu ochronę siedliska wilka, został tutaj doprowadzony światłowód i energia elektryczna, zamontowano kamerę i uruchomiono transmisję online. Diaporama prezentuje kilka zdjęć krajobrazowych wykonanych na tym obszarze, następnie widzimy grupę dzieci z przewodnikiem, a także fotografów przyrody – w ten sposób autor pokazuje, że miejsce to jest chętnie odwiedzane przez różne grupy turystyczne.  Kolejne slajdy przedstawiają faunę obszaru łąk, na zdjęciach prezentowane są pokaźne liczne chmary jeleni - widzimy sceny z odbywającego się co roku w tym miejscu rykowiska, sarny, lisa, dzika a także wilki – dla ochrony ich siedliska utworzono tutaj obszar Natura 2000.

W kolejnym dziale pojawia się temperamentna muzyka, w prezentacji pokazane są dynamiczne sceny przyrodnicze, widzimy wilki zrywające się do biegu, byka zaganiającego chmarę łań, walczące jelenie oraz widok ogólny na łąki z lotu ptaka.

Dalsza odsłnona diaporamy prezentuje ścieżkę dydaktyczną, wiatę a także miejsce do rozpalenia ogniska. Zdjęcia z drona ukazują nam kamerę zamontowaną na łąkach, a w dalszej kolejności autor przedstawia kilka krótkich klipów zarejestrowanych przez tą właśnie kamerę: dyndającego borsuka, zajęczycę karmiącą swoje młode, myszkującego lisa, dzika babrzącego się w błocie, oraz jelenia byka szykującego sobie babrzysko.

Przejście do kolejnego działu połączone jest ze zmianą podkładu muzycznego, autor z lotu ptaka pokazuje fragment istniejących obecnie alei dębowych w różnych ujęciach. Z wideo można wywnioskować, że drzewa tworzące aleje są już bardzo stare i część z nich obumiera. Pomiędzy widokami zabytkowych drzew autor pokazuje przebitki z jelonkiem rogaczem – owadem ściśle związanym ze starymi dębami. Z myślą właśnie o nim nadleśnictwo w ramach projektu posadziło ponad 15 km nowych alei, proces ten ukazany jest w dalszej części diaporamy.

Autorem diaporamy jest Łukasz Wojciechowski, w pokazie wykorzystano zdjęcia i klipy: Łukasza Wojciechowskiego, Tomasza Ogrodowczyka, a także materiały wideo zarejestrowane przez Tomasza Kotlarza, Mariusza Kudlaka, Piotra Niemca i Elżbietę Trybulec.

 

POLECAMY:

 

chcesz zobaczyć projekt? obejrzyj diaporamę powyżej lub (dla osób z niepełnosprawnościami) przeczytaj jej opis,

chcesz oglądać transmisję na żywo? włącz naszą kamerę,

chcesz zobaczyć filmy z kamery? zajrzyj na facebooka,

chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj opracowanie (w załączniku poniżej)

 

Wartość całkowita projektu: 872 000,02 PLN

Wartość wydatków kwalifikowanych: 741 712,25 PLN

Procent dofinansowania: 85%

Wartość dofinansowania z FS: 630 455,37 PLN

 

Materiały do pobrania