Wydawca treści Wydawca treści

Warto zobaczyć

Obszary Nadleśnictwa Bytnica należą do jednych z najpiękniejszych rejonów naszego kraju. Cisza, spokój, czyste powietrze szczególnie zachęcają do spędzania czasu na terenie Nadleśnictwa. To istny raj dla wędkarzy, grzybiarzy, miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Krajobraz urozmaicają pomniki przyrody, jeziora oraz zabytki architektury.

Atrakcyjność tego miejsca daje turystom możliwość korzystania z różnych form wypoczynku, takich jak:
  • wycieczki piesze i rowerowe (dwa szlaki turystyczne, ścieżka edukacyjna "Gryżyńskie Uroczyska"),
  • grzybobranie (na terenie Nadleśnictwa znajdują się specjalne parkingi dla grzybiarzy),
  • wędkarstwo (liczne jeziora, m.in. Bytnickie i Głębokie),
  • plażowanie (jeziora wraz z kąpieliskami),
  • jazda konna ("Rancho Gryżyna" oraz Ośrodek Jazdy Konnej w Morsku)
  • myślistwo (Ośrodek Hodowli Zwierzyny obw. Łowiecki 115 i 116).
 
Nadleśnictwo posiada również ścieżkę edukacyjną „Gryżyńskie Uroczyska", która umożliwia obserwację wielu gatunków roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Można tu podziwiać:
  • zabytkową aleję dębową,
  • tamę bobrową,
  • liczne źródliska i wysięki,
  • ciekawą i urozmaiconą rzeźbę polodowcową,
  • różne rodzaje storczyków, w tym listerę jajowatą (krewna tropikalnych orchidei),
  • jelonka rogacza (jeden z największych chrząszczy w Polsce),
  • muchołówkę małą (ptak naturalnych starodrzewi).
 
Na terenie Nadleśnictwa Bytnica znajdują się  interesujące miejsca, budowle oraz zabytki, które przyciągają wielu turystów. Do jednych z ciekawszych miejsc należy zespół dworsko-parkowy w miejscowości Gryżyna, gdzie niegdyś swą siedzibę miało nadleśnictwo. Na terenie Nadleśnictwa Bytnica we wsi Grabin można podziwiać zarówno przepiękny dwór, do którego prowadzi aleja dębowa jak i zabytkowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela. Warte uwagi są również zabytkowe aleje dębowe w Gryżynie i Zawiszach, które są ostoją cennych gatunków chronionych. 
 

Odwiedź również portal CzasWLas.pl


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Bytnica położone jest w III Krainie Wielkopolsko - Pomorskiej, 6- tej Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego, w Mezoregionie (mezoregion to jednostka przyrodniczo-leśna charakteryzująca warunki wzrostu i rozwoju lasów) Ziemi Lubuskiej. Dzielnica Pojezierza (pojezierze to teren o charakterystycznym, urozmaiconym krajobrazie, bogaty w jeziora polodowcowe) Lubuskiego jest silnie zalesiona. Tutejszy klimat jest łagodny (z wyraźnym wpływem klimatu morskiego), lecz nieco chłodniejszy niż ten panujący w sąsiednich pradolinach.

Zdecydowaną większość powierzchni zajmują siedliska o niskim poziomie wód gruntowych. W pobliżu wód powierzchniowych występują siedliska wilgotne. W Nadleśnictwie Bytnica dominują gleby bielicowe wytworzone na piaskach luźnych, słabogliniastych i gliniastych.
 
Nadleśnictwo Bytnica położone jest w województwie lubuskim, na terenie trzech powiatów: : krośnieńskiego, świebodzińskiego i zielonogórskiego. Wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Swym zasięgiem obejmuje teren gmin: Bytnica, Krosno Odrzańskie, Skąpe, Łagów oraz Czerwieńsk. Ogólna powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 19.141,16 ha, w tym gruntów leśnych 17.824,18 ha.
 
 
Teren Nadleśnictwa należy do najmniej zaludnionych, pozbawionych obszarów zurbanizowanych w Polsce. Wyróżnia się największą lesistością w województwie lubuskim, wynoszącą powyżej 70%. W obszarze zasięgu Nadleśnictwa znajduje się wiele malowniczo położonych jezior między innymi: Gibiel, Gryżyńskie, Niemka Mała, Grabinek, Dziarg. Na terenie Nadleśnictwa mieści się również Gryżyński Park Krajobrazowy, który jest ciekawym miejscem pod względem faunistycznym i florystycznym.
 
Nadleśnictwo położone jest na obszarze nizinnym, dominuje tu teren równinny. Teren falisty występuje na niewielkiej powierzchni we wschodniej i południowej części Nadleśnictwa. Najbardziej urozmaicona rzeźba terenu występuje w granicach "rynny Gryżyny" w pobliżu miejscowości Gryżyna na obszarze leśnictwa Augustynka.
 


Pokaż Bytnica z RDLP na większej mapie