Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna odbywa się w Nadleśnictwie oraz w siedzibach leśnictw. W celu zakupu drewna opałowego należy skontaktować się bezpośrednio z leśniczym danego leśnictwa.

Numery kontaktowe do leśnictw znajdują się w zakładce KONTAKT/Leśnictwa w menu głównym strony.

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. 

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna.

W Nadleśnictwie Bytnica sprzedawane są 2 sortymenty drewna opałowego:

- S4 – drewno opałowe średniowymiarowe, średnica minimalna bez kory 5 cm, ten sortyment wyrabiany jest w długości 1,20 m.

- M2 – drewno małowymiarowe, tzw. gałęziówka – ten sortyment odbiorca wyrabia sobie sam poprzez wykrzesanie gałęzi na powierzchniach zrębowych.

Drewno sprzedawane jest loco las – tzn. że odbiorca sam musi zorganizować jego transport do miejsca docelowego.

Ważną informacją jest także to, w jakich jednostkach kupujemy drewno. W świadomości ludzi istnieje bowiem utarte wyobrażenie „metra" drewna – czyli stosu o wymiarach 1m x 1m x 1m. Jest to oczywiście poprawna definicja ale dotyczy ona tzw. metra przestrzennego. W Lasach Państwowych kupując drewno płacimy za metr sześcienny (tzw. kubik czystego surowca). Jaka jest różnica ?

Otóż taka że na metr przestrzenny składają się zarówno przestrzenie między wałkami drewna (powietrze) oraz kora. Nadleśnictwa nie sprzedają kory ani powietrza, więc opracowano specjalne przeliczniki, które pozwalają zredukować objętość metra przestrzennego o wspomnianą korę i powietrze) i wyliczyć masę samego drewna.

 

Poniżej prezentujemy schemat, obrazujący tę zależność.

Jak to jest w praktyce ? Kupując u leśniczego 10 metrów drewna (przestrzennych – z powietrzem i korą), płacimy za 6,5 metra sześciennego – „czystego drewna).