Asset Publisher
Bezpieczna wyprawa do lasu
Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?
Naładowany telefon
Dziś, gdy niemal każdy ma w kieszeni smartfon, który lokalizuje nas w przestrzeni, przestajemy się obawiać, że gdziekolwiek zabłądzimy. Urządzenie musi jednak działać. Wybierając się w nieznany teren leśny, zadbajmy o to, by bateria była w pełni naładowana.
Telefon przyda się nie tylko do lokalizacji. Będzie niezbędny, by w razie trudnej sytuacji wezwać pomoc.
W lesie bywa różnie z zasięgiem sieci komórkowych. Jest słabszy w głębi kompleksów, w sezonie wegetacyjnym przy pełnym ulistnieniu, w zależności od pogody. Dlatego też w głębi lasu gorzej działają – albo nie działają wcale – internetowe aplikacje mapowe (Google Maps).
Sygnał GPS potrzebny do lokalizacji nie wymaga zasięgu telefonii komórkowej. Dlatego warto zainstalować aplikację mapową mBDL i mieć ze sobą wszystkie leśne mapy zawsze, niezależnie od zasięgu.
mBDL to Mobilny Bank Danych o Lasach, zasób o wiele bogatszy niż klasyczna mapa. Dzięki cyfrowym mapom poznamy wiek i gatunki drzew w konkretnych lokalizacjach. A nawet zakres prac, jakie zostały w nich zaplanowane, niezależnie od tego, czy las jest własnością państwa, gminy czy osoby prywatnej (ta informacja też tam będzie).
Od mankamentów towarzyszących elektronice wolna jest klasyczna papierowa mapa. W komplecie z kompasem ułatwi orientację i zabezpieczy przed zbędnym kluczeniem po leśnych drogach lub zabłądzeniem. Wiele nadleśnictw wydaje takie mapy.
Zgubiłem się w lesie. Jak próbować odnaleźć drogę?
Mimo możliwości, jakie daje współczesna technika, ludzie nadal gubią się w lasach. Co, gdy tak się stanie?
Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Usiądź chwilę, zbierz myśli i przypomnij sobie opis terenu w którym jesteś. Warto wytężyć słuch, bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi, pociąg lub odgłosy miasta. Wypatrywać charakterystycznych punktów terenu, jak linie wysokiego napięcia, gazociągi czy ślady użytkowania dróg – zwykle prowadzą do miejscowości lub dróg publicznych. W górach można podążać „z nurtem”, czyli iść wzdłuż potoku schodząc w dół, w ten sposób zwiększa się szansa dojścia do wioski lub drogi.
Jeśli masz działający telefon, ktokolwiek go odbierze, zada oczywiste pytanie: gdzie jesteś? Żeby odpowiedzieć coś więcej niż tylko „w ciemnym lesie”, postaraj się odnaleźć i wskazać konkretne szczegóły terenowe: ambona myśliwska, paśnik, znak lub tablica informacyjna, siatka ogrodzeniowa. Dla lokalnego leśnika to wiele mówiące szczegóły. Idealny do lokalizacji będzie słupek oddziałowy.
Lasy należące do państwa są zwykle podzielone na prostokątne oddziały. W przecięciu dróg, które są granicami oddziałów, w narożniku jednego z nich, znajdziesz kamienny słupek oddziałowy. Czarną farbą będą na nim wypisane numery oddziałów, ku którym zwracają się lica słupka. Te numery podane służbom ratunkowym czy leśnikowi pozwolą bezbłędnie zidentyfikować, gdzie jesteś. Leśnik może podpowiedzieć, w którą z dróg się skierować.
Słupek pozwoli z łatwością ustalić twoje położenie na leśnej mapie, gdzie zaznacza się oddziały. Gdy na słupku są numery czterech oddziałów, to narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje na ogół kierunek północny-zachód.
Leśnik perfekcyjnie zlokalizuje nas także na podstawie tabliczki (czerwonej w Lasach Państwowych) służącej do ewidencjonowania drewna. Znajdziemy tam dwa rzędy cyfr. Dolny to kod leśnictwa, górny – numer kolejnego stosu lub sztuki drewna. Numery są w bazie danych Lasów Państwowych, połączonej z mapą.
Natrafiłem na zakaz wstępu do lasu. Dlaczego?
Nie każdy fragment lasu jest dostępny dla turystów. Z zapisów ustawy o lasach wynika, że stale nie wolno wchodzić na obszary zagrożone erozją (najczęściej są to niebezpieczne dla ludzi osuwiska), na wszystkie uprawy leśne do 4 metrów wysokości, do ostoi zwierząt, na leśne powierzchnie doświadczalne i do drzewostanów nasiennych.
Zakazy są ustanawiane ze względu na dobro lasu bądź bezpieczeństwo ludzi. Taki charakter ma zakaz wstępu w miejscu, gdzie trwają prace leśne. To oczywiste, że nie należy go naruszać, gdy pracują maszyny i ścinane są drzewa. Znaki zakazujące wstępu ustawia się na drogach leśnych. Zakaz obowiązuje również wtedy, gdy na powierzchni nikt nie pracuje.
Zakaz wstępu może pojawić się także okresowo, wprowadzony przez nadleśniczego w związku z ogromnym zagrożeniem pożarowym, klęskami żywiołowymi (np. wiatrołomy czy okiść) oraz wykonywanymi zabiegami chemicznymi z zakresu ochrony lasu (stosowanymi wyjątkowo, gdy inne metody ochrony lasu nie przynoszą rezultatu). Takie zakazy są ustanowione w trosce o życie i zdrowie ludzi odwiedzających las i należy ich bezwzględnie przestrzegać.
Nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu jest wykroczeniem, które - oprócz świadomego narażenia własnego życia i zdrowia - może być także ukarane mandatem. Tu znów warto rekomendować mBDL, który zawiera mapę zakazów wstępu do lasu.
Oczywiście ograniczenia dotyczą także obszarów chronionych, rezerwatów przyrody i parków narodowych. Tam poruszamy się po wyznaczonych szlakach.
Uwaga polowanie
Las służy rekreacji i wypoczynku, spełnia wiele rozmaitych funkcji społecznych, ale jest także jednocześnie obwodem łowieckim, gdzie mogą trwać polowania. Nie można żądać od myśliwych zaprzestania polowania, ale także myśliwi muszą tolerować i przewidzieć obecność ludzi w lesie.
W lesie polowania zbiorowe odbywają się między październikiem a styczniem, zwykle w weekendy i w ciągu dnia. Organizatorzy powinni je zgłaszać gminom. Te publikują informację o polowaniach na stronach internetowych najdalej pięć dni przed rozpoczęciem polowania. Przepisy nakazują również, by obszar, na którym odbędzie się polowanie zbiorowe oznakowywać tablicami.
Powyższe wymogi nie dotyczą polowań indywidualnych. Jednak regulamin polowań rygorystycznie określa zasady oddawania strzałów, polowania i zabezpiecza bezpieczeństwo ludzi. Myśliwi są dobrze wyszkoleni, świetnie znają teren i to zwykle oni dostosowują się do ruchu turystycznego w lesie.
Czy bać się dzikich zwierząt?
Choć bardzo małe, to bardzo niebezpieczne okazują się kleszcze. Samo ugryzienie nie jest dotkliwe, ale już konsekwencje chorób, które przenoszą mogą być niezwykle poważne. Istnieje szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Przyjmują ją regularnie wszyscy leśnicy. Rekomendujemy jej przyjmowanie wszystkim miłośnikom wędrówek w terenie i grzybobrania. Tym bardziej, że obecnie kleszcze spotykamy nie tylko w lasach, a ze względu na panujące temperatury – przez większą część roku.
Nie ma szczepionki przeciw boreliozie. Jedyny sposób to unikać ugryzień kleszczy poprzez odpowiednie ubieranie się (jak najmniej odkrytych rąk i nóg), kontrolowanie odzieży i ciała po powrocie z lasu, stosowanie odstraszających pajęczaki i owady repelentów.
W polskich lasach coraz bardziej powszechne są duże drapieżniki: wilki i niedźwiedzie. Zwierzęta same z siebie nie bywają agresywne wobec ludzi. Niebezpieczne dla ludzi stają się w sytuacjach, kiedy same poczują się zagrożone. Takie ewidentne okoliczności to penetrowanie miejsc rozrodu (nor, gawr), rozdzielenie z młodymi, zablokowanie jedynej drogi ucieczki. Może do nich dojść przy naszej całkowitej nieświadomości. Dlatego dostrzegłszy drapieżniki, lepiej obserwować je z oddali, nie zbliżając się. To samo dotyczy dzików – mogą być niebezpieczne zaniepokojone, szczególnie z młodymi czy żmij, których jad może być dla człowieka śmiertelny.
Zawsze z dużą ostrożnością należy traktować zwierzęta, które nie wykazują lęku przed człowiekiem czy sprawiające wrażenie chorych. To mogą być objawy wścieklizny. Jej przypadki zdarzają się co prawda rzadko (szczepionki przeciwko wściekliźnie rozrzuca się z samolotów), jest to jednak bardzo groźna w skutkach choroba.
Gdzie spotkać leśnika?
Leśnika terenowego najłatwiej zastać w kancelarii (biurze) leśnictwa. Każdy leśniczy na tablicy informacyjnej przed leśniczówką oraz na drzwiach kancelarii podaje informację, kiedy przyjmuje interesantów. Zwykle są to godziny przedpołudniowe. Najlepiej umówić się wcześniej telefonicznie na spotkanie.
Warto pamiętać, że leśniczy, pomimo tego, że pełni służbę dbając o las i chroniąc go przed zagrożeniami, nie pracuje całą dobę ale w wyznaczonych godzinach.
Można też zadzwonić do Straży Leśnej, która patroluje teren całego nadleśnictwa. Numery telefonów znajdują się w zakładce kontakt.
Pamiętajmy! W przypadkach zagrożenia zdrowia i życia dzwonimy na numer 112.
Asset Publisher
JAGDWESEN
JAGDWESEN
In den Wäldern leben zirka 60% von den 618 in Polen vorkommenden Arten der Wirbeltiere. Die Entwicklung der Zivilisation verursachte Missverhältnisse im jahrhundertealten Gleichgewicht und in den Regeln der Forstökosysteme. Es beeinflusst auch dort lebende Tiere. Deswegen wird heutzutage ihre Anzahl, Pflegemaßnahmen, und Verhütung von Wildschäden zu Aufgaben der nachhaltigen Waldwirtschaft
Die Jägerei ist ein komplexer, überlegter, geplanter und koordinierter Maßnahmenbereich, welcher richtige Bewirtschaftung der Vorräte von jagdbaren Tieren, unter Berücksichtigung der Umweltschutzregeln, Anforderungen der Wald- und Landwirtschaft und Wirtschaftsfaktoren sichert. Ihr Wesen besteht in der Bewirtschaftung der Population von jagdbarem Wild und Maßnahmen zur Erhaltung der Biodiversität. Die Liste von jagdbarem Wild bestimmt die Verordnung des Umweltministers vom 11. März 2005.
Zusätzlich wurden vom Minister die Jagdzeiten für einzelne Arten, insbesondere für ihren Schutz während der Paarungszeit, bestimmt.
Die Zwangsbejagung ergibt sich aus dem polnischen Jagdrecht, sie wird auch von den für diese Problematik zuständigen Personen unterstützt.
Die Jägerei bedeutet nicht nur Schießen, Zucht und Schutz von Tieren, sondern auch lange Jahre von heimischer Kultur und Tradition. Dieses äußert sich in folgenden Aspekten des Waidwerks, wie Ethik, Jägersprache, künstlerische Motive, typisches Brauchtum und Zeremoniell. Das typische für das Zeremoniell sind u. a. die Jagdsignale, die bis heute zur Verständigung der Jäger benutzt werden. Das ist mit der Entwicklung der Menschheit untrennbar verbunden, und ihre Geschichte geht sogar auf den Urmenschen zurück.
Laut Gesetz hat die Jägerei folgende Aufgaben:
1) Schutz, Erhaltung der Vielfältigkeit und Bewirtschaftung von jagdbaren Tieren;
2) Schutz und Gestaltung der Naturumwelt für bessere Lebensbedingungen der Tiere;
3) Erlangung der gewünschten Population sowohl von qualitativ wertvollsten Tieren, als auch von einzelnen Tierarten mit Rücksicht auf das Gleichgewicht in der Natur;
4) Erfüllung der sozialen Bedürfnisse im Bereich Jägerei, Erhaltung des jagdlichen Brauchtums, sowie auch Jagdpädagogik in Bereichen Kulturentwicklung und Ethik.
Jagdwirtschaft
Die Jagdwirtschaft in Polen wird durch Pächter oder Verwalter der Jagdreviere ausgeübt. Ein Musterbeispiel des Pächters ist ein Jagdverein. Manche Gebiete werden von der Pacht ausgenommen laut Art. 28 des Gesetzes über Jagdrecht durch den Beschluss des Umweltministers. Die Verwalter der Jagdreviere können u. a. folgende Einrichtungen sein: Anstalten der Staatsforste, Agentur für den Landwirtschaftsmarkt oder Forschungsinstitute. Die Oberförsterei Bytnica ist eben in dieser außergewöhnlichen Situation, weil sie über zwei Jagdreviere verwaltet, die sich im territorialen Umfang dieser Anstalt befinden. Hier wurde auch der Tierzuchtbetrieb gegründet, in dem die Oberförsterei ihre Jagdwirtschaft ausübt.
Die Wälder der Oberförsterei Bytnica befinden sich meist auf dem Gebiet der Gemeinde Bytnica, mit der größten Waldbedeckung in Polen (78%).
Diese Menge Wald, durchquert mit Mosaiken von Feldern, Wiesen, Wasserreservoiren und Flüssen schafft sehr gute Lebensbedingungen für zahlreiche Tierpopulationen. Damit entstehen natürlich sehr gute Möglichkeiten für Jagd, ihrer Vermarktung und ständiger Verbesserung der Tierbewirtschaftung.
Die Jagdgebiete der Oberförsterei kennzeichnen sich durch unterschiedliches Bodenrelief, mit vielen Gletscherrandseen und üppiger Flora. Diese Faktoren unterstützen das Vorkommen von zahlreichen Tierarten, darunter von jagdbaren und geschützten Tieren. Auf dem Gebiet des Tierzuchtanstalt - Jagdreviers kommen zahlreich vor: Wildschweine, Rehe, Hirsche, Wildgänse, Enten, Füchse, Dachse, Marderhunde und Nerze.
Ein besonderes Merkmal dieser Region ist die zahlreiche Population der Rehe. Seit mindestens 200 Jahren erfolgt auf den Wiesen und dem Brachland von „Łąki Dobrosułowskie" eine der schönsten und größten Hirschbrünfte Europas.
Brunftplatz auf den Wiesen „Łąki Dobrosułowskie" ist der Meinung von vielen Besuchern nach einer der schönsten in diesem Teil Europas. fot. G.Sawko
Eine der wichtigsten Aufgaben der Jagdwirtschaft ist die Verwaltung über Tierpopulationen. Von größter Bedeutung ist die Erhaltung einer stabilen Populationsdynamik mit entsprechender Menge qualitativ guter Tiere. Gemäß Regeln der Biodiversität und der nachhaltigen Entwicklung gilt die optimale Menge der Tiere bei dem Gleichgewicht der Ökosysteme, welches auf der dynamischen und nachhaltigen Gegenwirkung aller dort lebenden Organismen beruht.
Jägerei im Wald- und Landwirtschaftschutz als Verhütung gegen Wildschaden
Die auf den Waldflächen vorkommenden Tiere als notwendiger Bestandteil dieser Ökosysteme verursachen oft große Schäden in der Wald- und Landwirtschaft. Die Schäden in der Waldwirtschaft beruhen vor allem auf Vernichtung des Anbaus durch Herausfressen der Baumknospen, Gefege und Schälung. Jungwuchs ohne Spitzenknospen verzweigt nicht richtig, kann Missbildungen unterliegen. Die Rinde ist einzige Schutzschicht des Baumes gegen schädliche Gefahren - wie z. B. parasitäre Pilze, so dass die Bäume ohne Rinde deformieren oder sterben.
Die Verbindung der Wald- und Jagdwirtschaft ist eine große Herausforderung. Die Tiere brauchen offensichtlich Nahrung. Seit Jahren wird in Bytnica nach dem goldenen Mittelweg gesucht, welcher beides in Einklang bringt. Diese Lösung scheint die seit Jahren in der Oberförsterei allgemein eingeführte Methode von Sobański zu sein. Die Laubbaumarten werden mit der Saatmethode angepflanzt und sind üppige Nahrungsquelle für Tiere.
Die durch Wild hervorgerufenen Schäden im Ackeranbau bedeuten ein wesentliches Problem. Der Schutz des Anbaus im Wald ist ebenso wichtig wie der Schutz der landwirtschaftlichen Acker. Die zugrunde liegenden Maßnahmen richten sich nach den Versuchen, Wild im Wald anzuhalten.
Zu diesem Zweck werden mit der Nahrung in Wäldern ausgewiesene Wildacker, Sperrstreifen und durch die Wildschweine aufgewühlte Flächen versorgt. Es besteht leider oft Notwendigkeit, die Anbauflächen mechanisch abzusichern, indem man sie einzäunt oder mit elektrischen Weidezäunen abgrenzt.
In der Winterzeit, welche für die Waldbewohner besonders schwierig ist, legen Forstwirte und Jäger die Nahrung in Raufen und Salzlecksteine aus, die den Tieren fehlende Spurenelemente in dieser schwierigen Zeit ergänzen lassen.
Jagdangebot in der Oberförsterei
Die Jäger aus dem Inland beziehen entgeltliche Jagderlaubnis direkt in der Geschäftsstelle der Oberförsterei (Tel. +48 68 391 56 90), während das Jagdbüro CHASSORBIS (http://www.chassorbis.pl/pl/) für den Jagdtourismus aus dem Ausland zuständig ist.