Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Czuwaj!

Czuwaj!

Harcerska Akcja Letnia w naszych lasach

Harcerska Akcja Letnia w naszych lasach

W tym roku, w lasach Nadleśnictwa Bytnica goszczą harcerze ZHR Okręg Wielkopolski oraz ZHR Okręg Dolnośląski. Odpowiednie miejsca wybraliśmy w leśnictwie Morsko. Początek lipca to tradycyjna „kwaterka” czyli przygotowanie miejsca na obóz, budowa podstawowych obiektów obozu, np. kuchni czy świetlicy. W kwaterce zwyczajowo bierze udział kadra oraz starsi harcerze. Kiedy przyjeżdża reszta harcerzy – rozpoczyna się „pionierka” czyli prawdziwe obozowanie. Harcerze, często z pomocą rodziców, budują obóz od podstaw, własnoręcznie i bez prądu. To dla nich duże wyzwanie i szkoła życia.

Jak harcerze współpracują z leśnikami?

Organizacja obozu zaczyna się zazwyczaj już zimą. Wtedy należy podpisać umowę z nadleśnictwem na dzierżawę miejsca obozowego. Jakie miejsca wybierane są na obozowiska? Nie są one przypadkowe. Wszystkim wiadomo, że jezioro to wspaniałe sąsiedztwo. Tak jest też w naszym nadleśnictwie. Bliskość jeziora Cichego i Łochowickiego to gwarancja ochłody w upalne dni i nie lada atrakcja. Niemniej jednak to warunki bezpieczeństwa są tutaj priorytetem. Obozowisko musi być miejscem bezpiecznym. Stare, często chore drzewa mogą łatwo złamać się podczas wichury. Drzewa, które mogą zagrażać uczestnikom wypoczynku muszą być wycięte jeszcze przed przyjazdem młodzieży. Prace te odbywają się na koszt i staraniem nadleśnictwa. Przed przygotowaniem obozowiska leśnicy i strażacy sprawdzają miejsce i ustalają szczegóły dotyczące organizacji obozu. Miejsce ewakuacji w razie niebezpiecznych zdarzeń jak porywiste wiatry czy burze, musi być wyznaczone. Do budowy obozowiska potrzebny jest materiał. Żerdzie do ogrodzenia obozowiska i do budowy małej architektury to materiał niezbędny. Potrzebne jest potem drewno na ognisko, bo bez ogniska nie ma mowy o harcerskich piosenkach… To miejscowy podleśniczy, pan Remigiusz Mackowicz służy harcerzom pomocą, ale też wyznacza miejsca na ogniska. Przez cały czas obozowania czuwa nad bezpieczeństwem młodzieży.

Lubimy harcerzy 

Harcerska młodzież czuje potrzebę obcowania z naturą, rozumie las i jego specyfikę. Wiemy, że dla harcerzy las jest domem. Nie śmiecą, nie hałasują i chętnie do nas wracają! Do zobaczenia w lesie!

Darz Bór! Czuwaj!